Wizyta studyjna w Ziołowym Zakątku na Podlasiu

(opublikowano: Poniedziałek 6 lipca 2015)

15 czerwca br. czterdziestoosobowa grupa lokalnych liderów z terenu Krainy Szlaków Turystycznych wyruszyła z wizytą studyjną do gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Zakątek” mieszczącego się we wsi Koryciny na Podlasiu. Wizytę rozpoczęto od zwiedzania Podlaskiego Ogrodu Ziołowego, w którym obecnie znajduje się około 900 gatunków i odmian roślin użytkowych. Zgromadzono tu rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii. Za sprawą Pani Przewodnik uczestnicy dowiedzieli się o leczniczym zastosowaniu spotykanych roślin. Pierwszy dzień wizyty w Ziołowym Zakątku zakończył się warsztatami, podczas których uczestnicy wykonali własną nalewkę z udostępnionych, wcześniej przygotowanych esencji na bazie owoców i kwiatów.

Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem firmy Dary Natury, która specjalizuje się w produkcji ekologicznych produktów, takich jak: przyprawy, herbatki, mieszanki ziołowe, oleje. Do firmy poprowadził unoszący się w powietrzu, niezwykle silny zapach ziół. Zioła używane w produkcji pochodzą głównie z gospodarstwa „Ziołowy Zakątek”, jak również od okolicznych zbieraczy. Zwiedzanie firmy rozpoczęto od miejsca w którym tłoczy się oleje na zimno. Nasi lokalni liderzy byli świadkami produkcji oleju z płatków róży. Oglądali urządzenia do produkcji herbatek ekspresowych oraz weszli do pomieszczenia, w którym następowało ważenie i pakowanie surowców zielarskich.Następnie oszołomieni zapachem ziół i zdobytą wiedzą uczestnicy udali się za przewodnikiem do Domku Szeptuchy, a następnie na warsztaty zielarskie, podczas których samodzielnie wykonali ziołowe mieszanki zapachowe oraz herbaty owocowo – ziołowe.
Po tej aktywności wszyscy udali się na zasłużony obiad. Większość produktów używanych do serwowanych potraw pochodzi z gospodarstwa agroturystycznego. Dużą popularnością cieszyła się zupa z pokrzywy.
Po posiłku ogłoszono „czas wolny”, który uczestnicy wykorzystali na wizytę w sklepiku, zaopatrując się w ekologiczne herbatki i przyprawy oraz na spacery po Ogrodzie Ziołowym, w którym odkrywali coraz to nowe, wcześniej niezauważone ziołowe zakątki. Późnym popołudniem odbyły się kolejne warsztaty, podczas których tworzono nalewki zdrowotne.

Trzeci, i ostatni, dzień wizyty był krótki lecz intensywny. Uczestnicy na warsztatach zielarskich stworzyli własne przyprawy ziołowe i udali się na zakupy do sklepiku, w którym spędzili czas do momentu wyjazdu.
Należy nadmienić, że swój udział w rozwoju firmy i gospodarstwa miały fundusze unijne pochodzące z Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przedsiębiorstwo za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Tygiel Doliny Bugu otrzymało dofinansowanie dwóch projektów. Pierwszy z nich został zrealizowany w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” i dotyczył rozwoju „Centrum Edukacji Przyrodniczej”. Dzięki drugiemu, zrealizowanemu w ramach małych projektów, powstała podlaska środowiskowa kolekcja roślin leczniczych i aromatycznych.