Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków w ramach działania "wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji".

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: postęp w realizacji sprawnego wdrażania LSR.

Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych Lokalna Grupa Działania

69-200 Sulęcin, ul. Lipowa 20D, tel. 505 318 320, rodzinnyraj@gmail.com

stronę odwiedziło

3413627 gości

Osobowości z gminy Ośno Lubuskie

(opublikowano: Czwartek 19 listopada 2015)

Alfreda Andrejek

Działalność społeczna

Od dawna jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Świniarach, gdzie mieszka. Dzięki kobietom mała wieś Świniary zawsze  jest obecna i często wyróżniana na dożynkach gminnych oraz podczas innych form prezentacji na terenie gminy. Za najważniejsze uważa tworzenie  trwałych i silnych więzi społecznych, dąży do  ugruntowania tradycji wspólnego działania. Daje osobisty przykład takich działań, bo jako wolontariuszka pomaga potrzebującym, prowadzi akcje na rzecz miejscowego kościoła, a co najważniejsze, potrafi skupić wokół siebie grono osób chętnie włączających się do pracy społecznej. Nawet mężczyźni cenią dokonania pani Alferdy i innych kobiet, które włączają się do inicjowanych przez nią prac. Chcecie poznać taką ofiarną szefową KGW? Można dzwonić, tel. 95 757 5880 i uzgodnić warunki spotkania.

 

Tadeusz Błoński

Rzeźbiarstwo

Przez lata pracował w leśnictwie, a więc blisko drewna. Zawsze interesowało go rzeźbienie w drewnie, a smykałkę przejął po ojcu. Gdy przeszedł na emeryturę, całkowicie oddał się drewnu i zaczął rzeźbić  rozmaite figurki. Dla pana Tadeusza pierwszym krokiem było zgromadzenie potrzebnych narzędzi, a kilka nawet sam skonstruował. Tak powstał warsztat, w którym może wykonywać różne przedmioty z drewna i gdzie chętnie spędza całe dnie. Najbardziej lubi rzeźbić zwierzęta i ptaki, ale równie  dobrze mu wychodzą płaskorzeźby z motywami przyrody. W domu ma kolekcję swoich zwierzątek, a ostatnio pracuje nad cietrzewiem. Najczęściej swoje  prace pokazuje podczas imprez plenerowych , np. Dni Ośna. Rzeźbami  obdarowuje znajomych, miło mu, gdy jego prace ozdabiają domy innych ludzi.
Ze względu na wiek coraz mniej już rzeźbi, ale nie odrzuci propozycji ekspozycji swoich prac na kolejnej wystawie. Może również pokazać swój dorobek u siebie, w swoim warsztacie, ale po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.  Kontakt przez pośrednika, tel. 514 317 839.

 

Paweł Bogucki

Łucznik

Paweł Bogucki mieszka we wsi Lubień, dość daleko od dużych miast, los dał mu niepełnosprawność, ale on potrafił znaleźć dla siebie zajęcie, które stało się jego  pasją i przyniosło sens całemu jego życiu. Tą pasją jest łucznictwo. Paweł jest jednym z najlepszych  zawodników sekcji łuczniczej w Gorzowskim Związku Sportów Niepełnosprawnych „Start”. Trenuje od 2003 roku i w tym czasie wielokrotnie zdobywał medale Mistrzostw Polski indywidualnie i drużynowo. Aktualnie jest wicemistrzem Polski w łucznictwie niepełnosprawnych. Uczestniczył w Mistrzostwach Europy (7 miejsce drużynowo), w Pucharze Świata. Był na różnych łuczniczych zawodach w Czechach, Anglii, Belgii, Francji. Ma wiele medali, dyplomów, a na szafce w pokoju stoi cały rząd pucharów. Pan Paweł powiedział nam: „…Moja dziesięcioletnia przygoda z łucznictwem przynosi mi same korzyści. Pozwoliła mi poznać wiele ciekawych miejsc w Polsce i Europie. Sport daje mi możliwość spełnienia marzeń, dodaje pewności siebie. Jestem dumny z tego, że mimo niepełnosprawności udaje mi się odnosić znaczące sukcesy…” Na prośbę Pawła dziękujemy tym, którzy mu pomagają: Ryszardowi Bukańskiemu – trenerowi i Januszowi Woźnemu – sponsorowi sportów niepełnosprawnych.

Paweł Bogucki chętnie weźmie udział w organizowanych przez Was imprezach, np. festynach czy dniach miejscowości, pokaże, jak strzelają łucznicy-sportowcy, ale prosi o wcześniejszy kontakt.  Imponujące łuki, z których strzela, są własnością klubu i zawsze musi uzyskać zgodę na ich wypożyczenie. Ale to ciekawa oferta, prawda? Tel. 507642339.  

 

Ewa Kiewra

Rękodzieło, szydełkowanie

Pracuje w Urzędzie Miasta jako inspektor ds. działalności gospodarczej i promocji, a to bardzo wyczerpująca praca. Dlatego też nie trzeba się dziwić, że dla pani Ewy każda chwila
z szydełkiem jest wytchnieniem i chwilą relaksu. Pasją tą zaraziła się od koleżanki. Początkowo była niepewna, czy potrafi ze zwykłych nici wyczarować coś innego i ładnego, ale uparła się. Teraz  efekty w pełni ją satysfakcjonują. Swoimi pracami obdarowuje przyjaciół i znajomych, a oni są zachwyceni. Jeszcze nigdy nie pokazywała swoich prac na wystawie, na razie bawi się szydełkiem dla siebie. Ale jeśli otrzyma taką propozycję… Pomyślcie o tym. Zainteresowanych zaprasza także do siebie, licząc, że od nich nauczy się czegoś nowego. Ale trzeba się zapowiedzieć.

Kontakt: tel. 691098023

 

Halina Kozakiewicz 

Działaczka  społeczna

We wsi Połęcko nie ma drugiej osoby tak zaangażowanej w działania na rzecz wsi i tak… obciążonej obowiązkami. Ale że sama sobie te zadania wymyśla, a potem je realizuje, wpisujemy ją do Galerii ciekawych osobowości. Pani Halina jest: sołtysem, członkiem Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Parafialnej, działa w Caritasie i w Bractwie Jakubowym. Koło KGW chętnie bierze udział w różnych konkursach kulinarnych i zdobywa nagrody: II miejsce w „Jarmarku Smakosza”, gdzie tak wysoko oceniono „Faszerowane ziemniaczki”, II miejsce w konkursie „Potrawa z ziemniaka”, Koło prezentowało się także  w Lubiszynie i Jenińcu. Pod kierunkiem pani Haliny społeczność wsi Połęcko bardzo dużo robi dla dzieci nie tylko z okazji Dnia Dziecka, ale przez cały rok: festyny rodzinne, bale karnawałowe, a nawet paczki dla potrzebujących pomocy materialnej. Dorośli mogą się pobawić na zabawach andrzejkowych, festynach, balach charytatywnych.  Mogą się spotkać na wspólnej wigilii. To nie jest pełna lista zdarzeń, które inicjuje lub które organizuje pani Halina Kozakiewicz. Chcecie  wiedzieć więcej? Skontaktujcie się z nią: tel. 95 757 5237. A gdy do niej pojedziecie, pokaże wam własnoręcznie zrobione piękne ozdoby z papieru wykonane według zasad japońskiej sztuki origami. Naprawdę warto.

 

Danuta Major- Senyszyn

Dyrygentka chóru

Kobieta z wielką pasją, którą jest śpiewanie. Od 1983 roku jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem  zespołu śpiewaczego „Łęczanie”,  a instytucją patronującą Miejski Dom Kultury w Ośnie Lubuskim. Męska nazwa zespołu pochodzi od rzeki Łęcznej płynącej przez Ośno, ale należą do niego tylko panie z Ośna i sąsiednich miejscowości. 
W repertuarze zespół ma pieśni patriotyczne, kresowe, religijne, żołnierskie, popularne, biesiadne, ludowe, a także szereg utworów okolicznościowych. Wszystkie utwory wykonywane są a cappella – czyli bez udziału akompaniamentu. Ten rodzaj śpiewania wymaga wiele pracy od chórzystów, a jeszcze więcej od dyrygentki. Zespół jest wielokrotnym  laureatem  w licznych konkursach organizowanych w ramach Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego w dawnym województwie gorzowskim. Przywoził laury z Festiwalu Pieśni Kresowej „Kresoviana” w Gorzowie, przeglądu  „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, przeglądu „Szparagowe Żniwa” w Trzcielu, był na Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie.
Poza Polską  koncertował w Wilnie, Grodnie, Frankfurcie n/O, Wiedniu.  Co roku bierze udział we „Wspólnym Kolędowaniu” oraz śpiewaniu  pieśni religijnych organizowanym przez parafię  św. Henryka w Sulęcinie. Ponadto uświetnia wszystkie uroczystości lokalne zarówno świeckie, jak I kościelne w Ośnie Lubuskim i ościennych miejscowościach. Zawsze jest obecny na Dniach Ośna i podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie sposób wymienić koncertów, w jakich „Łęczanie” brali udział. Wszystkie zdarzenia spisane są w kilku kronikach. Można je obejrzeć w siedzibie zespołu. 

Przez 30 lat działalności pod kierunkiem pani Danuty Major-Senyszyn zespół stał się wizytówką Ośna. Pani dyrygent bardzo chciałaby, aby z okazji okrągłego jubileuszu ukazała się płyta z piosenkami w wykonaniu zespołu. Może pomożecie? „…Praca z zespołem daje mi wiele satysfakcji, a uznanie, z jakim się spotykamy, motywuje do działania…” – powiedziała nam pani dyrygent i zapewniła, że zespół zawsze życzliwie odpowiada na zaproszenia z koncertami. Ona sama zaprasza do posłuchania „Łęczan” przy okazji najbliższych koncertów. Kiedy? Najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio od pani Danuty. Tel.95 757 5381. 

 

Danuta Piaskowska

Jest dyrektorką Szkoły Podstawowej w Smogórach, ale do Galerii Osobowości wpisujemy ją nie tylko za względu na dobrze wykonywaną swoją pracę, a z powodu zaangażowania we wszystkie problemy wsi. Nie należy się jednak dziwić, że koncentruje się na dzieciach. „Z małej szkoły w wielki świat” to nie tylko hasło jednego z projektów realizowanych przez panią Danutę, ale idea, dla której pracuje. Chciałaby, aby dzieci ze szkoły w Smogórach swobodnie czuły się w wielkim świecie, aby dobrze radziły sobie w życiu. Różne są sposoby do tego celu wiodące, np. teatrzyk dziecięcy, udział dzieci w przygotowaniach
i w obchodach dożynek, zabawy mające na celu bezpieczeństwo itp.
Ponadto jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich i Zespołu Inicjatyw Wiejskich, z UE w ramach EFS pozyskuje dla Smogór środki finansowe wspierające  działania pań. Mieszka w  Smogórach od 30 lat, znają ją tu i szanują wszyscy.  Jeśli chcecie ją poznać  i Wy, dzwońcie na nr tel. 505 290 865.

 

Adam Pyzio

Kolekcjoner starych mebli

W niewielkiej wsi Trześniów uprawia całkiem nietypową pracę: odnawia stare meble. Mówi, że lubi stare przedmioty, przede wszystkim meble, bo one mają duszę.  Często musi tę duszę wydobywać z rozlicznych zanieczyszczeń, połamań, wygięć, porysowań przedmiotów, ale zawsze ją odnajdzie, gdy przedmiot jest tego wart. Chce, by ponownie cieszyły tych, którzy będą je oglądać lub ich używać. Jeśli macie w domu zbędny stary mebel, pan Adam go obejrzy, oszacuje, może nawet kupi. Jeśli jesteście zainteresowani dawnymi przedmiotami sztuki użytkowej, na pewno znajdziecie coś u pana Adama. A zawsze można ciekawie porozmawiać z człowiekiem, który zajmuje się sprawami nietypowymi dla mieszkańców wsi.

Kontakt: tel. 500110698, e-mail: adam537@onet.eu

 

Monika Pyzio

Działalność społeczna

Pani Monika jest sołtysem wsi Trześniów i z pasją realizuje swoją funkcję. Przede wszystkim jest organizatorką dorocznego Festynu Rodzinnego mającego na celu integrację mieszkańców wsi. A integracja to podstawa innych sukcesów. Wieś co roku przygotowuje piękny dożynkowy wieniec, który jest dziełem co najmniej kilku osób. Także reprezentacja sportowa wsi (I miejsce w konkursie gminnym) musi być wieloosobowa. Mieszkańcy wykonują czyny społeczne, które zmieniają wygląd Trześniowa i podnoszą standard życia. Pani Monika jest gorliwą orędowniczką pomocy osobom potrzebującym i wielokrotnie wspiera je organizując zbiórkę darów. Bardzo jej zależy, aby wieś Trześniów była dobrze postrzegana przez mieszkańców, sąsiadów i gości.

Jeśli chcecie poznać tak zapobiegliwą panią sołtys, zadzwońcie do niej: tel. 887 241 288. Deklaruje, że po uprzednim skonsultowaniu tematów rozmów pojedzie na zaproszenie, a zainteresowanych także zaprosi do Trześniowa.

 

Roman Stefaniak

Muzyk, dyrygent orkiestry dętej

Roman Stefaniak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu i nauczycielem muzyki, ale w Ośnie i okolicy jest znany przede wszystkim jako kapelmistrz  orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Orkiestra powstała w 2001 roku. Początki były trudne, bo starszych muzyków pozostało niewielu, a młodzi woleli grać np. na gitarze. Ale z roku na rok dochodzili nowi, uczyli się gry na instrumentach dętych, odkrywali przyjemność wspólnego grania i obecnie w orkiestrze gra blisko 40 osób. Co ciekawe, zdecydowana większość to młode dziewczyny. Widać: „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Muzyków wspiera duża grupa mażoretek. Mają bardzo ładne, kolorowe stroje i maszerują w takt grany przez orkiestrę. Wspólnie znakomicie się prezentują podczas licznych występów. Koncertowali w Niemczech, byli w Gorzowie, Zielonej Górze, Babimoście, zawsze uświetniają imprezy miejskie. Łączy ich muzyka, a także wspólne przeżywanie prób, koncertów, wyjazdów. Pan Roman  jest zadowolony, że realizuje własne marzenia o dużym zespole muzycznym, a jednocześnie spełnia oczekiwania muzykującej młodzieży i słuchaczy.

Jeśli chcecie zaprosić do siebie całą orkiestrę lub dowiedzieć się, jak ją prowadzić, dzwońcie do pana Romana Stefaniaka – tel. 607812304 lub piszcie: e-mail: romek121@02.pl. Poinformuje także, gdzie w najbliższym czasie orkiestra wystąpi, abyście mogli ją zobaczyć i posłuchać.  

 

Marek Stróżyk

Muzyk

Za swoje największe osiągnięcie życiowe uznaje utworzenie zespołu muzycznego Rytmix. Zespół ten rozsławił jego wieś Trześniów i całą gminę Ośno Lubuskie. Zespół jest bardzo życzliwie przyjmowany na różnych imprezach okolicznościowych organizowanych w Ośnie, np. dożynki, Dni Ośna itp., ale także na imprezach powiatowych w Sulęcinie, grał Międzyrzeczu, Torzymiu i w wielu innych miejscowościach. Chętnie zapraszają go prywatni zleceniodawcy na rodzinne imprezy, np. wesela. Pan Marek świetnie potrafi rozbawić towarzystwo w każdym wieku. Wykonywanie muzyki daje mu ogromną radość, ale nie mniejszą wagę przykłada do współpracy z młodzieżą, do nauczenia zasad muzyki i wychowania młodych ludzi wrażliwych na jej piękno. Powiedział nam: „…Chciałbym swoją miłość do muzyki przekazać następnym pokoleniom i niech ta fala miłości stale się rozszerza…” Taka postawa naszej Osobowości sprawia, że wokół Rytmixu skupia się życie kulturalne całego Trześniowa. Pan Marek wprost czeka na zaproszenia, aby mógł się innym pokazać razem ze swoim zespołem. Zaprasza także na koncerty, których w ciągu roku gra wcale niemało. Gdzie i kiedy? Zadzwońcie do niego i się dowiedzcie: tel. 509 516 443.    

 

Bożena Teler

Działaczka społeczna

Z zawodu jest pielęgniarką, ale nie wystarcza jej ta forma niesienie pomocy innym. Jest dobrą żoną, matką i babcią, kocha ogródek z kwiatami, ale jeszcze ciągle znajduje czas na pomaganie ludziom szczególnej troski. W jej wsi Radachowie nic nie może się odbyć bez udziału Bożeny Teler, osoby całym sercem zaangażowanej w życie wsi i jej mieszkańców. Chętnie pomaga podczas organizacji imprez, festynów i zabaw dla dzieci.

Kontakt: tel. 605 921 369

 

Beata Wieczorek

Animatorka działań na rzecz wsi

„…Ciągle planuję, realizuję, coś ulepszam, stawiam nowe wyzwania sobie i osobom w moim otoczeniu…” – mówi o sobie pani Beata Wieczorek ze Smogór. W 2008 roku doprowadziła do reaktywowania Koła Gospodyń Wiejskich  i pod jej kierownictwem koło to jest teraz jednym z najaktywniejszych w regionie. W 2010 roku powołała Młodzieżową Grupę Teatralną, która przygotowuje ciekawe przedstawienia, w tym najważniejsze – o Bazyliszku ze Smogór. Wcześniej razem z kobietami uporządkowała park, gdzie powstał plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki, a później nawet boisko do piłki nożnej. Dzięki jej inicjatywie, wieś wyremontowała świetlicę, dobudowano zaplecze kuchenne i sanitariaty. Jest tam kawiarenka z komputerami i z dostępem do internetu. Mieszkańcy mają teraz gdzie się spotykać i organizować ciekawe imprezy. Pani Beata organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, wyjazdy dla dzieci, akcje charytatywne. Chętnie wspiera drużynę harcerską, miejscowy zespół sportowy, organizuje piesze pielgrzymki na Jasną Górę, rozgrywki piłkarskie dla dzieci z domów dziecka. Dzięki jej staraniom Szkoła Podstawowa w Smogórach wzbogaciła się o pierwszą pracownię komputerową. Podobne wyposażenie otrzymały szkoły w Ośnie Lubuskim i Słońsku. Do tego jeszcze jest radną Rady Miejskiej w Ośnie Lubuskim, prowadzi własną firmę i wychowuje trójkę dzieci. Nikogo nie może więc dziwić, że gdy „Gazeta Lubuska” zorganizowała plebiscyt „Przedsiębiorcza kobieta”, pani Beata znalazła się w wojewódzkiej czołówce.

„…Nie myślę o tym, co zrobiłam, ale ile mi jeszcze pozostało. Największą satysfakcję sprawia mi zadowolenie i uśmiech malujące się na twarzach tych, którzy budują ze mną, ale i tych patrzących wcześniej z powątpiewaniem…” – powiedziała pani Beata. Tych ostatnich chyba już wcale nie ma, bo jej osiągnięć nie da się podważyć.

Chcecie poznać tak wszechstronną i zaradną kobietę? Podajemy numer telefonu i adres
e-mail: 606719960, baka@poczta.onet.pl. Skorzystajcie jak najszybciej.

 

Materiały z gminy Ośno Lubuskie zebrał Waldemar Piaskowski.

 

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij