KST - LGD realizuje projekt współpracy z FZDOW

(opublikowano: Wtorek 11 września 2012)

31 stycznia 2012 w Sulęcinie przedstawiciele Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania oraz Fundacji Zielonej Doliny Odry i Warty podpisali Umowę Partnerską w sprawie współpracy przy realizacji projektu pt.: „Hydroinżynieria Doliny Dolnej Warty”. Natomiast 3 sierpnia 2012 r. została zawarta umowa przyznania pomocy w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy” z Samorządem Województwa Lubuskiego.

Wdrażanie projektów współpracy jest jednym z działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 i ma na celu realizację wspólnych przedsięwzięć w ramach współpracy międzyregionalnej lub międzynarodowej. Beneficjentami działania mogą być Lokalne Grupy Działania wybrane do realizacji lokalnej strategii rozwoju. Współpraca może mieć pozytywny wpływ na ugruntowanie lub zmianę wizerunku obszaru objętego strategią, a poprzez zaangażowanie we współpracę lokalnej społeczności, wpłynąć na jej identyfikację z obszarem i rozwój lokalnego patriotyzmu.

Projekt współpracy Stowarzyszenia KST-LGD oraz  FZDOW  będzie polegać na realizacji następujących celów:
- cel ogólny: "Wzrost gospodarczy oparty na walorach kulturowych regionu oraz wzrost tożsamości regionalnej mieszkańców",
- cel szczegółowy: "Popularyzacja wybranych walorów historycznych regionu Doliny Dolnej Warty zarówno wśród mieszkańców, jak i rosnącej liczby przyjezdnych turystów. Zainteresowanie turystów przekłada się na wzrost gospodarczy. Wzrost tożsamości regionalnej zapobiega ujemnym migracjom ludności i przekłada się pozytywnie na inicjatywy gospodarcze. Cel zostanie osiągnięty poprzez utworzenie tematycznej ścieżki turystycznej opartej na historii wyjątkowych w skali kraju wielkich osiemnastowiecznych prac ujarzmiających wody dolnej Warty. Obydwa cele zostaną zrealizowane w okresie maksymalnie jednego roku od daty podpisania umowy z instytucją wdrażającą.”

Projekt współpracy będzie realizowany w oparciu o budżet wysokości  96 035,00 zł na obszarze 18 gmin, tj.:, Bogdaniec, Cybinka, Deszczno, Górzyca, Kłodawa, Krzeszyce, Lubiszyn, Lubniewice, Łagów, Ośno Lubuskie, Rzepin, Santok, Słońsk,  Słubice, Sulęcin, Torzym, Witnica.